DigitalOcean VPS üzerine Discourse kurulumu

droplet
digitalocean
1gb
vps
discourse
kurulumu

(Muhammed Yalçınkaya) #11

MyBB ve bir çok forum yazılımından Discourse’a geçiş işlemi mümkün.Bir çok stabil dönüştürücü var MyBB 1.6.x ve 1.8.x sürümleri için. Herşeyden önce şu mantığı anlamalıyız aslında Docker yani Discourse için gerekli yazılım kendi sunucusunda çalışmalıdır. Bu da Discourse’u hiç bir kontrol paneli ile birlikte stabil olarak çalıştıramazsın demektir (cPanel vb…).

Bunu ancak şöyle aşabilirsin;

 • İlk olarak bir VPS alırsın,
 • Farklı sistemlerin aynı alan adında çalışırken kontrol panelin ya da
  alan adı sağlayıcı panelinden bir CNAME ya da A kaydı açıp aldığın
  VPS’i gösterirsin.
 • DNS kayıtları oturduktan sonra VPS üzerine açtığın alt alan adı ile
  kurulum yaparsın.

Yani MyBB ve WordPress cPanel üzerinde çalışırken Discourse’a bir kullanıcı isteği olursa VPS devreye girer. Ki zaten WordPress ve Discourse bütünleşik olarak çalışabiliyor. Kullanıcı kaydı, oturum açma ve konu paylaşımlarında siteler arasında kolayca bağlantı kurabiliyor. Ve Discourse için en güzel taraf bence WordPress üzerinde ki çoklu site kurulumu gibi yine kolay bir şekilde tek Discourse kurulumunda birden çok alan adı barındırabilmen.


(Bekir Cem Ünalan) #12

Cevabınız için teşekkürler. Mybb’ye alternatif olabilecek ücretsiz bir forum yazılımı arıyordum. Discourse aradığım tüm özellikleri barındırıyor.

Bahsettiğim site şu anda Digital Ocean’ın 10$'lık paketinde Centos 6.5 64 bit + APC + Apache yapılandırmasıyla panelsiz olarak çalışıyor. Yani zaten VPS’imi panelsiz kullanıyorum. Panelsiz VPS’imde ihtiyacım olan tüm işlerimleri gerçekleştirebiliyorum şu anda ancak A DNS kaydı oluşturma vs. gibi konularda henüz VPS yapılandırması konusunda tecrübesiz olduğum için biraz bilgisizim. Şu anda denemek için Discourse kurulumu yapıyorum ve mesela o kısmı tam anlamadım. Bu rehberde kafamı karıştıran diğer sorular şunlar:

 1. Swap alanı oluşturma rehberinde sanıyorum 1GB ve 2GB swap alanı için
  örnekler vermişsiniz. 1GB RAM’li VPS için ideal swap alanı boyutu
  nedir? (256 diye tahmin yürütüp şimdilik öyle yaptım.)

 2. .yml dosyası üzerinde smtp ayarları kısmı var. Ben sitelerimi
  barındırdığım esas VPS’imde Yandex Kurumsal kullanıyorum. Yani mail
  sunucusu vs. kurmadım. Eğer bir siteye Discourse kuracaksam orada da
  Yandex Kurumsal kullanmayı tercih ederim. Bu durumda ben ayarları
  nasıl yapmalıyım?

 3. Bahsettiğim sitede şu sistemleri kullanıyorum: Wordpress (Blog) +
  Mybb (Forum) + Mediawiki (Viki). Bu dağılımda, diğer dinamikleri
  sabit kabul ederek Mybb yerine Discourse kursam sizce performans
  açısından nasıl bir geri dönüş alırım?


(Muhammed Yalçınkaya) #13

Rica ederim bende zamanında MyBB, phpBB ve SMF kullandım ama inanın şuan bir büyük forumumda XenForo kullanıyorum keşke zamanında Discourse kursaydım diyorum. O zamanlar dönüştürücüsü yoktu geçiş yapamıyordum.

A kayıtlarını DigitalOcean panelinden DNS sekmesinden yapabilirsin bu basit bir işlem yardımcı olabilirim.

 1. SWAP için ise 1GB RAM var ise sunucunda 2 GB bir alan oluşturmanı tavsiye ediyorum. SWAP RAM kullanmaz diskini kullanır. DigitalOcean için SSD disk bulunduğu için 2 GB tanımlaman seni uzun süre idare edecektir.

 2. E-posta konusunda Yandex için bayağı bir sorun yaşadım ve en sonu bıraktım. Daha doğrusu sadece Discourse için bıraktım. MuhYal.com ve AndroNetwork.com vb. tüm sitelerim Yandex ile çalışıyor. Discourse için Mandrill e-postasını kullanabilirsin ya da web hosting paketin var ise onu mail sunucusu olarak kullanabilirsin. Ben şuan Destek Forumları için mail sunucusu olarak WHM kurulu ana sunucumu kullanıyorum. Ama dediğim gibi tavsiye istersen Mandrill kullanabilirsin (Aylık 12K maili ücretsiz olarak sunuyor.)

 3. Kesinlikle düşünmemelisin bile. MyBB ve benzeri yazılımları ben artık ölü sayıyorum SEO vs. açısından. Discourse her konuda oldukça iyi. Ruby dilinde yazılmış olması da zaten güvenliğini ve performansını artırıyor. 2 GB Fiziksel bir RAM olan VPS ile 2 GB swap oluşturup anlık 1K hite kadar rahatlıkla erişebilirsin.

Şu yanıtımı bir incele derim: DigitalOcean VPS üzerine Discourse kurulumu


(Bekir Cem Ünalan) #14

Discourse kurulumunu deneyip ondan sonra kendi VPS’ime kurulumunu düşüneceğim. Sanıyorum daha önce yukarıda belirttiğim VPS’ime de direkt kurulumu yapabilirim, bunun için yeni bir sunucu yapılandırması yapmama gerek kalmaz?

Yandex Mail’in çalışmaması çok ilginç olmuş. VPS’im dışında mail sunucumun bulunduğu herhangi bir yer yok. Mandrill benim için yeterli olacaktır diye düşünüyorum ama tabii bunun kurulumunun nasıl yapıldığını vs. araştırmam gerek.

Benim şu an kullandığım ana VPS’te 500MB kadar bir swap alanı tanımlamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Bunun boyutunu arttırmayı düşünmeli miyim yoksa bu verdiğiniz oranlar sadece Discourse için mi geçerli?


(Muhammed Yalçınkaya) #15

Yapabilirsin ama WordPress için nginx yapılandırman ve port değiştirmen gerekecektir. Yedek alıp ilk Discourse kurup daha sonra Wordpress kurabilirsin son olaraktan WordPress için yedeğini aktarabilirsin. Eğer MyBB siteni de aktarmak istersen bunun için yeni bir VPS yapılandırmalı Discourse + WordPress kurmalı WordPress yedeğini aktarıp daha sonra MyBB sistemini dönüştürmelisin (yani Discourse ve MyBB aynı anda çalışır durumda olmalı) ve işlemler tamamlandığı zaman eski dropletini silebilirsin. Yeni yapılandırmadan kastın bu sanırım.

Mandrill konusunda gelince ücretsiz bir hesap açıp yine DigitalOcean üzerinden sana verdiği değerleri tanımlaman gerekiyor bu işlem de DNS paneli ile oldukça kolay.

Apache her ne kadar popüler bir yazılım olsa da artık yetersiz kalabiliyor. Çünkü yazılımlar artık daha fazla fonksiyon ile geliyor. nginx ise stabillik ve güvenlik, hız açısından biçilmiş kaftan. Mevcut sistemlerin için SWAP kurmana gerek yok 512MB yeterli olacaktır. Discourse için 1/2GB swap önermemin sebebi özel bootstrap ve bazı işlemlerde (rebuild vb.) RAM kullanımı artıyor ve sunucu çökebiliyor. Bu işlem dışında Discourse boş RAM kullanımı 15 MB :wink:


(Bekir Cem Ünalan) #16

Ana VPS’imin önceki yapılandırmasında Nginx kullanıyordum. Performans açısından çok iyi ama ben Apache’ye daha hakim olduğum için değiştirmek durumunda kalmıştım. Eğer Discourse için gerekiyorsa tekrar Nginx’e dönebilirim, bu sorun olmaz. Mybb Discourse değişimini ana sitemde uygulamadan önce aklımdaki farklı bir projede Discourse kullanamayı deneyeceğim. Böylece Discourse kullanımına ve gereksinim duyduğu sistem yapılandırmasına da biraz aşina olmuş olurum ve bu öğrenme sürecini daha az kayıpla atlatabilirim.

Cevaplarınız çok bilgilendiriciydi, teşekkür ederim.


(Muhammed Yalçınkaya) #17

Zaten kaybettiğimiz noktada bu ben PHP dili, Apache web sunucusu ve MySQL veritabanı dışına çıkmadığım için bu zamana kadar çok kaybettim. Hakim olmaktan kastın her şeyini bilmek ya da düzenlemek ise, işte o zaman Ruby dili, Nginx web sunucusu ve Redis veritabanı yazılımını bir incele derim. İnan çok eğlenceli kendi kendine güleceksin.

Düşüncen çok güzel ilk kurduğun zaman bu ne diyebilirsin ama 2. gün cidden beğeneceksin ben şu Discourse’u kaç defa kurdum sildim en sonu üstüne gittim çözdüm ve şuan piyasada emsali yok buna eminim ve gönlüm rahat (Buna NodeBB’de dahil…).

Ben teşekkür ederim güzel bir sohbetti. Bir sorun yaşarsan bana ulaşabilirsin.


(Kemal) #18

Merhaba,

Cevabiniz icin tesekkurler benim sorunum.

Direk Ubuntu 14.10 x64 VPS acip discourse kurulumunu yapinca siteye http den baglanamiyorum yani ne domain ne ip calisiyor.


Ubuntu 14.10 x64 VPS üzerine Discourse kurulumunu yapınca siteye bağlanmıyorum
(Bekir Cem Ünalan) #19

@MuhYal Ben de aynı sorunu yaşayacakmışım gibi hissediyorum. A DNS ile alan adı ile VPS’i tam olarak nasıl bağlıyoruz, yöntemi anlatır mısınız?


(Kemal) #20

Merhaba!

Digitalocean kullaniyorsan;

DNS > Domain’e gir > “Add record” butonuna tikla > “A” record ekle > Ilk satiri “@”; ikinci satira actigin droplet’in “IP adresini” gir.

Bu kadar basit. Google’dan bu tarz sorunlar icinse “How to install/add … in DigitalOcean?” arama yaparsan Digitalocean Community’den ilgili konulara ulasabilirsin.


(Bekir Cem Ünalan) #21

@Kemal_Istil Cevabınız için teşekkürler. Bu işlemi yaptıktan sonra domain panelinde de bir ip adresi tanımlamamız gerekiyor değil mi?

Şu an kuruluma geçmeden önce tek sorun mail server olayı. @MuhYal Mandrill kurulumunu Discourse’tan önce yapmam gerekiyor değil mi? Bu kurulum için dikkat etmem gereken özel bir nokta var mı?


(Muhammed Yalçınkaya) #22

E-posta için normalde 1-2 saat içerisinde Mandrill tamamen aktif oluyor. Ama sen yinede Discourse kurmadan önce Mandrill panelinden test et. Gerçi kurulum sonrası alttaki konu ile kendini yönetici yapabilirsin e-postayı da sonra ayarlayabilirsin.

http://www.destekforumlari.com/t/rehber-ssh-ile-discourse-yonetici-hesabi-olusturma/17

Ama şu noktayı unutmayın app.yml dosyasını düzenlediğiniz zaman yaptığınız değişikliği kaydetmek için:

önce:

cd /var/discourse

daha sonra da:

./launcher rebuild app

komutunu girmelisiniz.


(Bekir Cem Ünalan) #23

@MuhYal Yazılımı denemek için Mandrill ile uğraşmadan Yandex Mail ile kurulum yapayım diyorum. Kurulum sırasında sorun çıkarıyor mu Yandex Mail yoksa sadece aktivasyonlarda mı sıkıntı çıkıyor?


(Muhammed Yalçınkaya) #24

Bir kaç defa denedim hiç e-posta gönderemedi bende kendi sunucuma kurdum e-posta için. Ama sen bir yerden başlarsan çözeriz gibime geliyor :wink:


(Bekir Cem Ünalan) #25

Sonra hallederim deyip Discourse kurulumuna başlayacağım ama zaten Discourse kurulumunda .yml dosyasını düzenlerken SMTP ayarlarını yaptığımız için ona karar vermeden başlayamıyorum. :slight_smile: Sonradan düzenleriz olmadı.


(Sercan) #26

Üstadım öncelikle teşekkürler güzel bir anlatım olmuş. Benim kafama takılan birşey var oda NodeBB mi yoksa discourse mi sorusu var kafamda. Bir de bir şeyi düzeltmek istiyorum lütfen yanlış biliyorsam siz beni düzeltin :smiley: Swap oluştururken fiziksel ram ile eşit veya daha az olmak zorunda, fiziksel ram’den daha fazla swap alanı olması durumunda server yükü en çok swap alanına verecek swap alanı her ne kadar ssd den oluşsada ramler kadar hızlı değil sonuç olarak yavaşlamalar olabilir.


(Muhammed Yalçınkaya) #27

Rica ederim @Winchester . Kesinlikle Discourse. Neden diye sorarsan onu da detaylı açıklarım :slight_smile: swap konusunda sende haklı sayılırsın ama şurayı bir incele derim :wink:


(Sercan) #28

Vaktin varsa açıkla valla süper olur kafam çok karşık :smile:


(Muhammed Yalçınkaya) #29

2 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Discourse’u Serverpilot ile yönetilen sunucuya kurmanın stabil bir yöntemi var mı?


(Muhammed Yalçınkaya) #30

1 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Discourse’u Serverpilot ile yönetilen sunucuya kurmanın stabil bir yöntemi var mı?


Discourse'u Serverpilot ile yönetilen sunucuya kurmanın stabil bir yöntemi var mı?