Discourse ilk aktivasyon e-postası gelmiyor

(Osman ökmen) #1

Merhaba discorse kurdum. Kuruluşta gmailden bir mail aldım ve gmail smtp ayarı yaptım. Fakat siteye ilk uyeliği açmak için gerekli bilgileri girdikten sonra aktivasyon e-postası yollandı diyor fakat e-posta gelmiyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim.

(Muhammed Yalçınkaya) #2

Selamlar,

Bu duruma 2 şey sebep olabilir;

1. Gmail üzerinden gerekli işlemleri tamamlamamış olabilirsiniz.
  2. Discourse kurulduğu zaman bazı durumlarda panel üzerine rastgele oluşturulmuş bir gönderim adresi tanımlıyor.

Çözüm;

Alttaki sayfadan Mevcut bir kullanıcıya yönetici izinlerini atamak için: kısmından sonraki işlemi yapmak. Böylelikle direkt onaylanmış bir yönetici hesabına sahip olacağız. Bu durumda siz şu an e-posta gelmesi gereken adresi yazmalısınız. İşlemlerden sonra gerekli tüm ayarları Sihirbaz yardımı ile ya da manuel olarak yapabilirsiniz.

Komutlara başlamak için öncelikle şunları girmelisiniz SSH ekranında :wink:

cd /var/discourse
./launcher enter app

İlgili konu;

(Osman ökmen) #3

Usta aslında mail geldi ama aşırı geç 30 dakika sonra. Bunun yanında bir deneme e-postası daha gönderdim yine aynı şekilde 30 dakika sonra düşüyor gmail uzantılı e-postalara. Hotmail uzantılılara ise 1 saat olmasına karşın düşmedi :S. Bu gmail smtp kullananlarda normal bir durum değildir sanırım

(Muhammed Yalçınkaya) #4

İşte bu nedenle Discourse ekibi bile Mandrill, SES gibi hizmetleri öneriyor. Bu şekilde illaki bir sorun çıkacaktır. Zamanında bende Yandex, Google gibi hizmetleri denedim SMTP için.

(Osman ökmen) #5

Anladım hocam ozaman ben sesden kastınız amozon ses sanırım ilk 12 ay da ücretsiz yazıyordu ona geçeyim fakat. Admin panelinden düzenleyemiyoruz sanırım smtp bölümünü gördüm fakat düzenlemeye kapalı. Bu değişikliği nasıl yapabilirim :slight_smile:

(Muhammed Yalçınkaya) #6

Selam tekrar :slight_smile: Nano editörü ile App.yml dosyasını açarak alttaki satırları SES bilgilerin ile değiştirebilirsin;

SMTP server address? [smtp.example.com 1]:
SMTP user name? [[email protected]]:
SMTP port [587]:
SMTP password? []: