Flarum Hakkında Bilgisi Olan Varmı


(Osman ökmen) #1

Merhaba internette flarum gördüm discourse benzer hatta tasarımı çok daha hoşuma gitti. Sanırım çok daha ufak sunucularda da çalışabiliyor. Aranızda kulanan varmı. Artı, Eksi yönleri hakkında bilgi verebilecek. Discourse kıyasla


(Muhammed Yalçınkaya) #2

Selamlar,

Flarum geliştiricilerinin elinden çıkmış Esotalk ve FluxBB (Benzeri PunBB) kullanmış birisi olarak evet başarılı ama zenginleştirebilmen için kodlama bilgisine sahip olman gerekiyor bir çok durumda. Bu gibi seçimlerde genelde hep kararsız kalırız :slight_smile: Size tavsiyem sıfırdan başlayacaksınız XenForo kullanın. Ama daha komplike ileriye dönük tam bir topluluk yazılımı düşünüyorsanız Discourse kullanın. Geriye kalan her şey sadece kafanızı yoracaktır. Açık kaynak olarak isterseniz phpBB en iyisi :wink:


(Muhammed Yalçınkaya) #3

Şöyle bir video var dün paylaştığım benim anlatımım ile :slight_smile: YouTube açıklama kısmından ilgili sürüme ulaşabilirsin. Ancak beğenirsen ileride kendi sitesinden lisansını satın almak kaydı ile :sunglasses:


(Osman ökmen) #4

Yok hocam bu tip forumlar çok hantal geliyor bana. Daha önce vbulletin,mybb benzeri forumlarla çalışmıştım arayüz olarak benzerler. Discourse,flarum tarzı şablonlar çok daha hoş geliyor. Daha az yorucu teşvik edici bana göre. Tek sıkıntıları ben daha önce hep cpanel üzerinden çalışmıştım. Bu şekilde puttydi, vpsydi hiç uğraşmamıştım ondan biraz zorluk çekiyorum :). Ondada sen sağolasın dünden beri başını ağrıttım biraz ama çoğu şeyi öğrendim sayende.


(Muhammed Yalçınkaya) #5

Sanırım düşük maliyetli çözüm istiyorsun :slight_smile:

En küçük VPS paketi ile düşünürsek;

  1. adım: Açık kaynak kodlu panel seçimi


http://centos-webpanel.com
http://vestacp.com/
www.webmin.com

  1. adım: Forum yazılımı seçimi

Sana kalmış bir durum ama bu durumda PHP tabanlı olmalı

Dene sırasıyla demoları mevcut kararını ona göre ver ve aklındakini hayata geçir.