Genel Discourse Kurulum Rehberi (Güncel)

vps
discourse
kurulumu

(Muhammed Yalçınkaya) #1

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere tüm VPS sunucularınızda sorunsuz olarak uygulayabileceğiniz bir Discourse kurulum rehberi paylaşacağım. Daha önce iki adet anlatımımız mevcuttu ancak Discourse yeni sürümlerinde yükleyici sihirbazı vs. kullanmaya başladı. Eski rehberlerde sorun yaşanma olasılığı yüksek olduğu için buna gerek olduğunu düşünüyorum.

Bu rehber DigitalOcean, Linode ve OVH VPS ile test edilmiştir.

Eski rehberlere erişmek için;

Sistem gereksinimleri;

• Bir VPS sunucu (Minumum 1GB RAM. Tavsiye edilen 2 GB RAM.)
  • Bu VPS üzerinde Ubuntu 16.04 LTS x64 işletim sistemi yüklenmiş olmalıdır.
  • Alt alan adı (discourse.destekforumlari.com) ya da ana alan adı (www.destekforumlari.com) için işlem öncesi oluşturulmuş bir A DNS kaydı

Öncelikle yukarıdaki gereksinimleri tamamlandıktan sonra sunucumuza SSH (Putty kullanabilirsiniz) ile bağlanıp aşağıda size vermiş olduğum komutları manuel ya da dikkatli bir şekilde kopyala yapıştır şeklinde girmelisiniz.

Putty programını indirmek için;
http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html

Putty ile SSH bağlantı ekranı;

Sistem güncellemelerini kontrol edip, yüklemek için:

apt-get update

apt-get upgrade

Bu adımdan sonra yapacağımız tüm işlemler Discourse kurulumuna yöneliktir:

Önemli;
Eğer 1GB RAM kullanan bir sunucunuz var ise kesinlikle bir swap dosyası tanımlamanızı tavsiye ediyorum! 2 GB ve üzeri RAM kullanan bir sunucu için bu işleme gerek yoktur. Linux sunucusunda swap dosyası oluşturma işlemi için şu konumu ziyaret ediniz. Gerek yok ise aşağıdan işleme devam ediniz.

Git ile Docker kurulumu için:
wget -qO- https://get.docker.com/ | sh

Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra Discourse kurulumuna geçeceğiz. Her satırı ayrı bir şekilde giriş yapmalısınız;
sudo -s mkdir /var/discourse git clone https://github.com/discourse/discourse_docker.git /var/discourse cd /var/discourse
Bu işlem sonrasında altta verdiğim komut ile Discourse yapılandırmasını bşlatmalıyız;
./discourse-setup

Komut sonrası şöyle bir ekran görmelisiniz;

Hostname for your Discourse? [discourse.example.com]:
Email address for admin account? [[email protected]]:
SMTP server address? [smtp.example.com]:
SMTP user name? [[email protected]]:
SMTP port [587]:
SMTP password? []:

Bu ekranda sırasıyla;

Hostname for your Discourse? için www.destekforumlari.com gibi kendi alan adınızın girebilirsiniz.
Email address for admin account? için ise yönetici e-posta adresini girmelisiniz.

Şu alanları ise kendi e-posta hizmeti aldığınız firmadan aldığınız bilgileri ile değiştirebilirsiniz;
Ben Amazon SES kullanıyorum tavsiye de ederim.

SMTP server address? [smtp.example.com]:
SMTP user name? [[email protected]]:
SMTP port [587]:
SMTP password? []:

Bu işlemden sonrada size devam etmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Enter tuşu ile işlemi devam ettirebilirsiniz. İşlem 10 dakika kadar sürebilir lütfen sabırlı olun. Kurulum bittiği zaman sunucunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Sihirbaz kısmını anlatmıyorum çünkü adım adım kolay bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Sitenize bağlantı için henüz DNS oturmadıysa sunucu IP adres ile erişebilirsiniz.

Ayrıca lazım olabilir diye bir göz atın;
[Rehber] SSH ile Discourse yönetici hesabı oluşturma

Lütfen yukarıdaki işlemler sırasında bir problem yaşarsanız bana bu konu altından ulaşın.

Tecrübeli Arkadaşlar :) Dıscourse Kurulum !