İdeal httpd.conf ayarları nedir?

(Bekir Cem Ünalan) #1

Merhaba.

Centos 6.5 64 bit + Apache + APC yapılandırmalı panelsiz Digital Ocean 10$'lık sunucum bugün ziyaretçi yoğunluğundan dolayı sürekli göçüp durdu. CPU load 50 seviyesine kadar yükseldi ve sürekli “too many connections” hatası aldım. Bu yüzden httpd.conf dosyasında bir değişiklik yaptım. Bu değişiklikten sonra cpu load 1 seviyesine kadar düştü ancak site halen çok yavaş gibi geliyor.

<IfModule prefork.c>
StartServers       8
MinSpareServers    5
MaxSpareServers   20
ServerLimit      256
MaxClients       256
MaxRequestsPerChild  4000
</IfModule>

<IfModule worker.c>
StartServers         4
MaxClients         300
MinSpareThreads     25
MaxSpareThreads     75 
ThreadsPerChild     25
MaxRequestsPerChild  0
</IfModule>

Yukarıdaki değerleri baya azalttım. Eski ayar dosyasında bu değerler çok yüksekti. Mediawiki + Wordpress ve Mybb kurulu olan anlık ziyaretçisi ortalama 100 kadar olan 10$'lık DG VPS’inde barınan bir site için ideal ayar önerileriniz nedir?

(Muhammed Yalçınkaya) #2

Merhaba,

Aldığın hatayı Apache ayarları ile çözmen bir şeyi değiştirmeyecektir. Bu hata MySQL’a fazla sorgu gitmesinden kaynaklanıyor.

Yani düzenlemen gereken dosya httpd.conf değil /etc/my.cnf dosyası.

Dosyayı nano ya da vi editörü ile açıp [mysqld] kısmından sonraya

max_connections=300

kodunu eklemelisin. Değer mevcut ise yükseltmen yeterli olacaktır. Son olarak MySQL’u yeniden başlatmayı unutmamalısın.

Ama tavsiye istersen CentOS + APC + Apache yerine Debian + Nginx + PageSpeed üçlüsü ile hem güvenli hemde performansı yüksek stabil bir sistem elde edebilirsin. Aynı zamanda PageSpeed ile de SEO değerini yükseltmiş olacaksın.

Eğer sitelerini sürekli güncelliyorsan ve warez (herhangi bir illegal içerik), adult içermiyorsa sponsor olabilirim :wink:

(Bekir Cem Ünalan) #3

my.cnf üzerinde düzenleme yapmayı daha önce denedim. max_connections değeri 100 idi. Baya arttırdım ama değişen bir şey olmadı. Daha önce nginx + pagespeed module yapılandırmasını denedim. Ancak Pagespeed’in normal performansını bir türlü yakalayamadım ve error_log çıktılarında Pagespeed çok fazla hata kaydı bırakıyordu. Bu yüzden devredışı bıraktım. Nginx’e geçmeyi düşünüyorum açıkçası ancak kullandığım sistemlerin çeşitliliği ve URL yapılandırma ayarları sebebiyle tekrar dönmek için sakin bir dönemi bekliyorum. :smile:

Sunucuda tek bir site barınıyor ve içeriği ziyaretçiler tarafından sürekli güncelleniyor. İllegal bir içerik yok, şu sunucu derdinden kurtulsam yeterlidir. :smile:

Edit: max_connections değerini 300’e çektim. service mysqld restart ve service httpd restart komutlarını verdikten sonra bir süre siteler yüksek cpu load ile erişime açıldı ama 3-4 dakika içinde tekrar mysql çöktü.

(Muhammed Yalçınkaya) #4

Sitenin adresini benimle paylaşma şansın var mı? :smile:

(Bekir Cem Ünalan) #5

Özel mesaj göndermeyi başarabilirsem göndereceğim. :smile:

(Muhammed Yalçınkaya) #6

Sunucu IP adresi ve root bilgilerini bekliyorum birde ben bakayım.

(Muhammed Yalçınkaya) #7

Sunucunu yeniden başlat DO panelinden SSH pasif şuan. Ya da bakiyen var ise bir üst pakete taşı. Yedek alıp taşıyalım. VPS sitenin boş halini bile kaldırmıyor :smile:

(Bekir Cem Ünalan) #8

SSH pasif mi? Ben bağlanabiliyorum, emin misiniz? Bakiyem var. Ancak sitenin boş halini bile taşımaması çok ilginç. Yapılandırmayla alakalı bir sorun olabilir mi? Çünkü 10 dolarlık paketin yeterli gelmesi gerekir gibi geliyor bana.

(Muhammed Yalçınkaya) #9

3 farklı yazılım kurmuşsun 1GB RAM için özellikle Wiki kısmı ağır geliyor. Ama işlemcin biraz ilginç :slight_smile: Yedeğin var ise farklı yapılandırma yapalım. Ya da direkt dediğim gibi hesap açayım gel ana sunucuma taşı sitelerini.

(Bekir Cem Ünalan) #10

Yedeğim var ama eski bir yedek. Taşıma işlemi yapacaksak önce güncel bir yedek almam gerekiyor. Frankfurt’tan Nginx yapılandırmalı bi sunucu yapabiliriz veya dediğiniz gibi sizin sunucuya da taşıyabiliriz ama sizin sunucuya da boşuna yük olmak istemem şimdi.

(Muhammed Yalçınkaya) #11

Tercih senin ben yapılandırırım sunucunu. Ama şu ekrana bir bak yük olabilir misin? Üzerinde şuan 63 tane site var :smiley:

(Bekir Cem Ünalan) #12

32 çekirdekli mi ben mi yanlış yorumladım. Sizin açınızdan sıkıntı yoksa oraya da taşıyabiliriz. DO kullanmayı kendimi geliştirmek, sunucuyla uğraşmak için falan istiyordum ama performans daha önemli. DO’da da öyle deneysel VPS yapılandırmaları yaparım artık.

(Muhammed Yalçınkaya) #13

Bu sunucu benim ilk sunucum; 32 çekirdek 128 GB RAM var. CloudLinux + Kernelcare + cPanel kurulu yani haddinden fazla stabil. Bende VPS üzerinde ya da normal bilgisayarda testler yapıyorum. Ancak yayında olan bir site için bunu asla yapmam. 2. bir sunucum daha var 20+20 çekirdek 256 GB RAM var. Hepsi Fransa OVH veri merkezinde 1Gbit hatta bağlı.

Bir kaç siteme bak istersen hız olarak:

Bir projesi olan ama imkanı kısıtlı olan herkese destek olmak isterim zamanında bende DO ya da Linode üzerinde az çile çekmedim :smile:

VPS dersen ben yapılandırayım? Ona göre cevap bekliyorum.

(Bekir Cem Ünalan) #14

Siteyi sizin sunucuya taşıdıktan sonra DO’yu test için kullanmaya devam edeceğim. VPS yapılandırmasıyla uğraşmak hoşuma gidiyor, o konuda buradan biraz desteğinizi alırım. :smile:

İki seçenek de çok cömert teklifler. Beni büyük bir dertten kurtarmış oldunuz. Teşekkürler. :smile:

(Muhammed Yalçınkaya) #15

Bu en doğru karar olacaktır tekrar belirtiyorum canlı site üzerinde asla düzenleme yapma. Destek için tam yerindesin :wink: Rica ederim ne demek.