MediaWiki için SEO ayarını nasıl yapabilirim? (index.php silme / cPanel / Plesk / Apache / Nginx)

mediawiki-nginx-seo
mediawiki-index.php-silme
mediawiki-seo
mediawiki-apache-seo
mediawiki-cpanel-seo
mediawiki-kalici-baglantilar

(Muhammed Yalçınkaya) #1

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere bir wiki (viki / Ansiklopedi) yazılımı olan MediaWiki üzerinde nasıl Google dostu SEO ayarı yapabileceğinizi anlatacağım. Bir çoğunuzun bildiği üzere Wikipedia’da MediaWiki kullanıyor.

Bu işlemi cPanel, Plesk ve normal LAMP / LEMP kurulu sunucunuzda uygulayabilirsiniz. İşlem için basit düzeyde bilgi yeterli olacaktır.

İşlem için öncelikle MediaWiki dizininde bir .htaccess dosyası oluşturmalıyız:

Dosya içerisine aşağıda verdiğim kuralları eklemelisiniz:

# MediaWiki SEO
RewriteEngine On
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_URI} !-f
RewriteCond %{DOCUMENT_ROOT}%{REQUEST_URI} !-d
RewriteRule ^(.*)$ %{DOCUMENT_ROOT}/index.php5 [L]
RewriteRule ^/?images/thumb/[0-9a-f]/[0-9a-f][0-9a-f]/([^/]+)/([0-9]+)px-.*$ %{DOCUMENT_ROOT}/thumb.php5?f=$1&width=$2 [L,QSA,B]
RewriteRule ^/?images/thumb/archive/[0-9a-f]/[0-9a-f][0-9a-f]/([^/]+)/([0-9]+)px-.*$ %{DOCUMENT_ROOT}/thumb.php5?f=$1&width=$2&archived=1 [L,QSA,B]
# MediaWiki SEO

Daha sonra SEO düzenlememizi aktifleştirmek için:

LocalSettings.php dosyasını açın ve aşağıda verdiğim değerleri ekleyin:

$wgArticlePath = "/$1";
$wgUsePathInfo = true;
$wgGenerateThumbnailOnParse = true;

Değerler var ise altta verdiğim şekilde düzenleyin:

$wgEnableUploads  = true;
$wgScriptPath = "";
$wgScriptExtension = ".php5";

Hepsi bu kadar. Şimdi MediaWiki kurulumunuzu işlemi test etmek için ziyaret edebilirsiniz. Lütfen yukarıdaki işlemler sırasında bir problem yaşarsanız bana bu konu altından ulaşın.

(Bekir Cem Ünalan) #2

Bu ayarı bizim vikide uyguladı @MuhYal. Bu işlemleri yapınca başka bir işleme gerek kalmıyor. /index.php/ sayfaları da direkt geçersiz sayılıyor. Ben buna benzer bir ayarı virtual host bloguna kod ekleyerek yapmıştım mesela ve normal linkler /Title olarak çalışıyordu ama /index.php/ ile çağırınca da sayfalar açılıyordu. Bu da vikide ikilik çıkarıyordu ki yönlendirmeyle vs. Google’a ancak indexletebilmiştim.

Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra vikiye dosya yükleyince önizlemeler görünmüyorsa yukarıdaki değeri true yapın.

(Muhammed Yalçınkaya) #3

Bildirimin için teşekkürler @bekircem . Verdiğin koda göre düzenlemeyi konuda yaptım :wink: