[Rehber] OVH Cloud VPS üzerine Discourse kurulumu

ovh
cloud
vps
discourse
kurulumu

(Muhammed Yalçınkaya) #1

Kurulum rehberi güncellenmiştir, görüntülemek için tıklayınız.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere Destek Forumları’nda da kullanmış olduğumuz yeni nesil bir forum yazılımı olan Discourse’un OVH Cloud VPS üzerine nasıl kurabileceğinizi anlatacağım.

Bu işlem öncesi kontrol etmeniz gereken sistem gereksinimlerini aşağıda belirttim, bir sorunuz olursa lütfen bunu yazmaktan çekinmeyin.

Sistem gereksinimleri:
OVH Cloud ya da Dedicated bir sunucu
Temiz yüklenmiş bir Ubuntu 14.04 LTS 64 bit sunucu işletim sistemi
Alt alan adı (discourse.destekforumlari.com) ya da ana alan adı (www.destekforumlari.com) için işlem öncesi oluşturulmuş bir A DNS kaydı

Öncelikle yukarıdaki gereksinimleri tamamlandıktan sonra sunucumuza SSH (Putty kullanabilirsiniz) ile bağlanığ aşağıda size vermiş olduğum komutları manuel ya da dikkatli bir şekilde kopyala yapıştır şeklinde girmelisiniz.

Sistem güncellemelerini kontrol edip ve yüklemek için:
apt-get update

Yukarıdaki işlem tamamlandığı zaman sunucumuzu yeniden başlatmak için:
reboot

Ek bilgi: Şimdi öncelikli olarak şu bilgiyide eklemek istiyorum OVH firmasında Classic serisi VPS sunucularında işletim sistemi çekirdeğine dokunamıyoruz bu nedenle de sorun yaşıyoruz. Bu nedenle başlıkta ve konu içerisinde de belirttiğim gibi AUFS desteği için Cloud serisi sanallaştırılmış bir VPS sunucusu seçmelisiniz. Seçtiğiniz sunucu için işletim sistemi çekirdeğini nasıl güncelleyebileceğinizi aşağıda basit bir şekilde anlattım.

Öncelikle Linux işletim sistemi için imaj sunucusunu yüklemeliyiz bunun için aşağodaki komutu yukarıdaki işlem sonrası tekrar root yetkisi ile oturum açıp SSH ile girmelisiniz:

Linux imaj sunucusu kurulumu:
apt-get install linux-image-server

OVH firmasına ait işletim sistemi çekirdeğinin önceliğini düşürmek için:
mv /etc/grub.d/06_OVHkernel /etc/grub.d/25_OVHkernel

Tekrar dizin kontrolü ve sistemi yeniden başlatmak için sırasıyla:
update-grub
reboot

Bir sonraki adımlara şimdi geçebiliriz…

Ek bilgi: Bu adımda Dedicated ya da VPS sunucumuzda sisteme entegre gelen bind9 DNS yazılımını kaldırmamız gerekiyor. Bu mevcut olduğu zaman Discourse kurulumu sırasında Docker tarafından hata alınacaktır bu adımı atlamayın.

bind9 DNS yazılımını kaldırmak için:
apt-get remove bind9

Genişletmek istersek size soracaktır kaldırılsın mı diye Y harfi ile evet komutunu verip Enter tuşu ile silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Varsayılan DNS adreslerini Docker tarafından stabil çalışması için Google DNS sunucularına yönlendirmeliyiz:
echo “nameserver 8.8.8.8” | sudo tee /etc/resolv.conf > /dev/null
echo “nameserver 8.8.8.8” | sudo tee /etc/resolvconf/resolv.conf.d/base > /dev/null

Bu adımlarda size bir uyarı vermemesi gayet normaldir olmadı diye işlemleri tekrarlamayın.

Şimdi tekrar sistem güncellemesini kontrol edelim:
apt-get update

Bu adımdan sonra ise yapacağımız tüm işlemler Discourse kurulumuna yöneliktir. Önceki adımlarda sunucumuzu yazılımımız için hazırlamış olduk.

Önemli:
Eğer 1GB RAM kullanan bir sunucunuz var ise kesinlikle bir swap dosyası tanımlamanızı tavsiye ediyorum!
2 GB ve üzeri RAM kullanan bir sunucu için bu işleme gerek yoktur.
Linux sunucusunda swap dosyası oluşturma işlemi için şu konumu ziyaret ediniz.
Gerek yok ise aşağıdan işleme devam ediniz.

Git ile Docker kurulumu için:
wget -qO- https://get.docker.com/ | sh

Önemli: İşlemler tamamlanıp sunucu sizden yeni komut satırı açana kadar bekleyiniz işleme müdahale etmeyiniz. Bazı komutlarda işlem 8-9 dakikayı bulabilmektedir. Bu sunucunuzun özellikleri ve internet bağlantısının hızına göre değişecektir.

Discourse kurulumu için:
Bu adımda öncelikle /var/ dizininde discourse adlı bir klasör açmalıyız ce varsayılan app.yml dosyasını gerekli dizine adını değiştirip atmalıyız. Bunun için aşağıdaki komutları kullanın.

/var/ dizininde discourse klasörünü oluşturmak için:
mkdir /var/discourse

Orijinal Discourse imajını bu klasöre klonlamak için:
git clone https://github.com/discourse/discourse_docker.git /var/discourse

Klasöre tekrar giriş yapmak için:
cd /var/discourse

Discourse yazılımı için önemli ayarların saklandığı app.yml dosyasını gerekli konuma adını değiştirip kopyalamak için:
cp samples/standalone.yml containers/app.yml

Lütfen bu adımda oldukça dikkatli olun.
.yml dosyaları karakter ve boşluk konularında oldukça hassastır.

Şimdi ise Discourse yazılımının çalışması için gerekli ayarlamaları tanımlamalıyız:
Bunun için nano uygulaması (Linux editör uygulaması) ile aşağıdaki komutu verip app.yml dosyasını açmalısınız:

nano containers/app.yml

Bu ekranda ok tuşları hareket edip düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Bu ekran şuna dikkat etmelisiniz bu alanları asla boş geçmemelisiniz.

DISCOURSE_DEVELOPER_EMAILS
Bu alan için mevcut e-posta adresiniz girmelisiniz.

DISCOURSE_HOSTNAME
Bu kısıma www ya da olmadan alt ya da direkt ana alan adınızı girmelisiniz.

Uyarı: Discourse kurulum esnasında bir yönetici tanımlamaktadır bu yöneticinin aktif olması için Discourse kurulumu sonrası girmiş olduğunuz e-posta adresi ile bir hesap oluşturmalısınız ve bu hesabı onaylamalısınız. Bu e-posta adresi otomatik olarak yönetici yetkisine sahip olacaktır.

Alttaki kısımlar için gerekli değerleri girdikten sonra başında yer alan # sembollerini kaldırmalısınız.
DISCOURSE_SMTP_ADDRESS
SMTP sunucusunun adresini girmelisiniz. Örneğin; smtp.destekforumlari.com gibi…

DISCOURSE_SMTP_PORT
SMTP sunucunuzun portunu girmelisiniz. Örneğin; 25 ya da 587 gibi…

DISCOURSE_SMTP_USER_NAME
Direkt e-posta adresinizi yazmalısınız. Örneğin; [email protected] gibi…

DISCOURSE_SMTP_PASSWORD
Direkt e-posta adresinizin şifresini girmelisiniz. Bu kısımda lütfen fazla sembol kullanmayın hata almanızı olası kılıyor.

Ek bilgi: Eğer 1 GB RAM kullanıyorsanız bu dosyada yer alan UNICORN_WORKERS kısmını 2 olarak ayarlamalı ve başında yer # sembolünü kaldırmalısınız. Aynı şekilde yine db_shared_buffers kısmınıda 128MB olarak ayarlamalısınız.

Şimdi ise ayarlarımızı kaydetmek ve Discourse yazılımının ayarlarımızla yüklenmesini başlatmak için:
Ctrl + X tuşları ile kayıt penceresini açıp. Y harfine basıp Enter tuşu ile kayıt işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Daha sonra Discourse yazılımını bootstraplamak için:
./launcher bootstrap app

Bu işlem 10 dakika sürebilmektedir. Lütfen bekleyiniz. Bu komut Discourse yazılımını kuracak ve tüm ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirecektir.

Son olarak ise Discourse yazılımımızı başlatmak için:
./launcher start app

Bu işlemde tamamlandıktan sonra IP adresiniz ya da tanımladığınız alan adı ile yeni yazılımınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Destek Forumları’nı ilk kurduğum zamanki hali :wink:

Unutmayın: Tanımladığınız e-posta adresinizle yeni bir hesap oluşturun ve yönetici olun!

Lütfen yukarıdaki işlemler sırasında bir problem yaşarsanız bana bu konu altından ulaşın. Diğer rehberleri de aynı şekilde kısa sürede eklemeye devam edeceğim.

Genel Discourse Kurulum Rehberi (Güncel)
Discourse'a nasıl eklenti yükleyebilirim?
Discourse için Twitter ile oturum açma kurulumu
Discourse için otomatik güvenlik güncellemelerini yapılandırma
Discourse için Google ile oturum açma kurulumu (OAuth2)
Discourse için Facebook ile oturum açma kurulumu
[Rehber] SSH ile Discourse yönetici hesabı oluşturma
(Bekir Cem Ünalan) #2

Digital Ocean VPS’i için de aynı kurulum aşamaları geçerli mi? Eğer bir farklılık varsa nasıl bir farklılık olur?

(Muhammed Yalçınkaya) #3

Merhaba,

OVH için Linux çekirdeğini değiştirmek dışında aynı sayılır ama istersen bekle şuan mobilim 2-3 saat içerisinde DigitalOcean içinde bir rehber hazırlarım ona göre işlemleri uygularsın. Bu şekilde daha sağlıklı olur.

DigitalOcean VPS üzerine Discourse kurulumu
(Muhammed Yalçınkaya) #4

DigitalOcean VPS üzerine Discourse kurulumu başlıklı konudan devam edebilirsin @bekircem