WHM / cPanel Comodo Essential SSL Kurulumu

whm-comodo-ssl-yukleme
comodo-ssl-android-sorunu
cpanel-comodo-ssl-yukleme
comodo-ssl-mobil-sorunu

(Muhammed Yalçınkaya) #1

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere benimde yaşadığım bir sorunun çözümünü anlatacağım. Comodo firmasından almış olduğunuz Essential SSL sertifkasını WHM / cPanel ile yüklediğiniz zaman bir çok kişi PC üzerinde sorun yaşamazken mobil cihazlarda sorun yaşıyor. Altta anlattığım şekilde bir kurulum yaparsanız mobil (Android vb. tarayıcılarda) sorunu yaşamazsınız.

Sertifika satın alma sonrası size bir dosya içerisinde 4 adet sertifika gönderiliyor:

  1. Certificates (CRT) bölümüne giriş yapıyoruz ve www_siteniz_com.crt dosyasını buradan sisteme upload ediyoruz. Sadece bu dosyası sisteme yüklüyoruz ve SSL Manager bölümüne geri dönüş yapıyoruz.

  2. Install and Manage SSL for your site (HTTPS) bölümüne tıklıyoruz ve açılır menüden domain ismimizi seçiyoruz ve Autofill by domain tuşuna basarak Certificate: (CRT) ve Private Key: (KEY) bölümünün içeriğini yüklenmesini sağlıyoruz. Bu adımdan sonra dikkatli olmalısınız.

  3. Certificate Authority Bundle: (CABUNDLE) bölümüne geçiyoruz buraya öncelikle COMODORSADomainValidationSecureServerCA dosyasının içeriğini kopyalıyoruz hemen devamına AddTrustExternalCARoot dosyasının içeriğini ekliyoruz ve bu dosyanın devamına da COMODORSAAddTrustCA dosyasının içeriğini ekliyoruz. Yani Certificate Authority Bundle: (CABUNDLE) bölümüne toplamda 3 adet sertifikanın içeriğini ekliyoruz ve kaydediyoruz.

İşlemin doğruluğunu https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html#hostname=www.siteniz.com adresinden kontrol ediyoruz.

İşlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz alttaki gibi bir ekran görmelisiniz: