Windows Server 2012 Özel Güvenlik Duvarı Kuralları Oluşturma (RDP Portu Açma)

rdp-port-acma
server-2012-rdp-port-acma
server-2012-guvenlik-duvari-yapilandirmasi
windows-server-2012

(Muhammed Yalçınkaya) #1

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde nasıl kolay bir kaç adım ile RDP portlarını yapılandırabileceğinizi anlatacağım. RDP (Remote Desktop Protocol) portlarını RDS (Remote Desktop Services) ve benzeri lisansları yüklemeden önce açmanız gerekmektedir. Bu konuyu bu nedenle açıyorum (Kendime de bir not olsun ;)). Umarım bir çok kişiye de faydalı olacaktır.

İşlem için ihtiyacımız olanlar:

• Windows Server 2012 kurulu bir sunucu.

Windows Server 2012 Özel Güvenlik Duvarı Kuralları Oluşturma

Benim yüklediğim sistem İngilizce olduğu için ve genelde bu dilde daha çok destek olduğu için dil değiştirmeden olduğu gibi anlatacağım.

Server Manager uygulamasını açıp Tools > Windows Firewall with Advance Security > Inbound Rules içerisinden New Rule kısmını seçip aşağıdan ekran alıntıları ile devam edebilirsiniz.

Bu ekranda Custom kısmını seçip Next butonu ile bir sonraki ekrana geçmelisiniz:

Bu ekranda dilerseniz seçeceğiniz port için tüm programlara dilerseniz de istediğiniz programa izin verebilirsiniz.

Tercihinize göre seçiminizi yaptıktan sonra Next butonu ile bir sonraki adıma geçebiliriz:

Bu ekranda seçiminizi şu şekilde ayarlamalısınız:

• Protocol type: TCP
  • Remote port: Specific Ports
  • Remote port: Ben 1050 kullandım.

Ekran alıntısı:

Bu ekranda işiniz bittiği zaman Next butonu ile IP yapılandırmasına geçebiliriz:

Alttaki ekranda normalde ben “Any IP address” kısmını seçili bırakıyorum çünkü mantıken herhangi bir IP adresi ile uzaktan sunucuya bağlanabilirim. Ama siz tercihinize göre statik bir IP adresine izin verebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda da seçimimizi yaptıktan sonra Next butonu ile diğer ekrana geçebiliriz.

Alttaki ekranda dilersek direkt tüm bağlantılara izin verebiliriz (IPsec önemsemeden) istersek te sadece güvenli bağlantılara izin verebiliriz. Bu ekranı varsayılan olarak seçili bırakıp atlayabilirsiniz.

Ekran alıntısı:

Bu işlem sonrası da Next butonu ile sonraki adıma geçebiliriz:

Alttaki ekranda Domain, Private, ve Public kısımlarını göreceksiniz. Bu kısımdan şunu anlayabilirsiniz; “Bu oluşturduğunuz kuralın hangi bağlantı için geçerli olmasını istiyorsunuz?

Bu ekranı 3 seçeneği de işaretleyip geçebilirsiniz.

Ekran alıntısı:

Bu ekranı da yine Next butonu ile geçtikten sonra bize oluşturduğumuz kural için bir isim tanımlamamızı isteyecektir. Bunun için dilediğiniz ismi belirleyebilirsiniz.

Bu işlem sonrasında Finish butonu ile kural oluşturma işlemini tamamlayabiliriz. İşlemde bir sorun yaşamadıysanız alttaki ekrandaki gibi oluşturduğunuz kuralı en üstte görüntüleyebilirsiniz.

Ekran alıntısı:

Lütfen konu ile ilgili bir sorun yaşarsanız bunu bize bildirin. Ve lütfen bu konu ile ilgili desteğinizi yine bu konu altından alın.